Ілларіон Павлюк про інформаційні ярлики та важливість аналізу інформації

Ілларіон Павлюк про інформаційні ярлики та те, як захистити себе від неправдивих закидів.

“Відв’язати від себе ярлик можна тільки більшою кількістю асоціацій”

Журналіст, продюсер, письменник Ілларіон Павлюк на Семінарі “Академія стратегічних комунікацій: Школа інформаційної безпеки та національно-патріотичного виховання”.

Читати

Є така біда, що якщо до вашого імені прив’язати негативну асоціацію – просто сто разів сказати “Сашко – корупціонер! Сашко – корупціонер! Сашко – корупціонер!” – то Сашкові вже буде дуже важко відмитися від того.

Бо всі будуть казати “Сашко – хороша людина, але щось там якась історія з корупцією. Чи він корупціонер, чи щось там. Не будемо за нього голосувати.” 

То оскільки на вас наліпили цей ярлик за допомогою асоціацій, створили асоціацію і прив’язали до вас, то відв’язати цей ярлик можна тільки асоціаціями. Більшою кількістю асоціацій.

Знаєте, це як жуйка, яка прилипла і її найлегше зняти, якщо до чогось її прилипили. Взяли якимось папірцем, палочкою зняли. Тобто вам цей ярлик треба до чогось приліпити. 

Наприклад, хтось скаже про мене: “Ілларіоне, а звідки у вас гроші на трьохповерховий будинок у Конча-Заспі?”

І зважте, ніхто не буде питати, чи є він у мене. 

Мене спитають, звідки у мене на нього гроші, ніби це питання, що він у мене є, винесли за дужки.

Тоді я маю сказати: “Дивіться, трьохповерховий будинок у Конча-Заспі. Щоб люди мали, він має отримувати такі статки. І враховуючи, скільки там коштує земля, має бути те і те. В мене – ось такі статки. І моя квартира виглядає ось так і ось так. І я маю так само дати асоціації. Я можу розповісти, скільки років я не робив ремонт, як у мене виглядають помальовані дітьми шпалери. І коли з’являються всі ці асоціації, прив’язані до мене, а цей ярлик буде прив’язаний туди, де він має бути (до корупціонерів), тоді я можу сказати, що я відмився.

Таким чином, відповідь навіть на коротке запитання, яке вас замазує чимось, буде набагато довшою, ніж саме питання, і вам потрібно більше зусиль витратити. І ці зусилля мають бути системні.

А правда, що половина ваших слухачів – агенти російських спецслужб?

Ні, – кажете ви мені. – Неправда.

Ясно, – кажу я. – Дякую.

І всі так:
– Чекайте, а що це за контора? Якісь там агенти. Якихось спецслужб. Кажуть, навіть російських. Ну, в російських я не вірю. Мабуть не російських..

Якщо ви мовчите – я виграв. Якщо кажете “Ні” – я виграв. Слово “ні” немає взагалі образу ніякого.

Що ви уявляєте, коли я кажу вам “ні”? Що ви уявляєте, яку картинку?

А агенти спецслужб – уявляєте. Російських спецслужб – уявляєте. А половина слухачів – уявляєте. Розумієте, і тому ви просто змушені мені дати купу матеріалу для того, щоб я уявив, що тут відбувається насправді. Уявив, що поєднати картинку “спецслужби російські” з вами неможливо абсолютно.

Наприклад, ви кажете:
– Ви знаєте, що половина наших слухачів насправді не в’їзні в Росію через їхню участь у бойових діях на Сході і вони в принципі не можуть це робити? А люди, які це організовують, взагалі у чорному списку в Росії чи на сепарських сайтах і так далі.

І це неможливо впринципі.

Щоб ви мені змалювали ці два світи: і той, що я хотів на вас навісити, і справжній. І я сам зрозумів: а, вони не поєднуються.

Журналіст Ілларіон Павлюк

Ілларіон Павлюк
Ілларіон Павлюк

Підтримай Освітню асамблею! Переходь за посиланням.