Ілларіон Павлюк про критичне мислення

Ілларіон Павлюк про те, як привчити людей мислити критично.

Журналіст, письменник, продюсер Ілларіон Павлюк на Семінарі “Академія стратегічних комунікацій: Школа інформаційної безпеки та національно-патріотичного виховання”.

Читати

Я дуже хочу, щоб збільшилась кількість людей, що мислять критично. І я розумію, що просто вимагати це у людей неможливо. Бо сьогодні доводиться протистояти технологіям. І якщо ти не знаєш, як вони працюють, якщо ти не усвідомлюєш у конкретний момент, що ти маєш справу з технологіями, то в тебе дуже мало шансів.

Відповідно, я намагаюся поширювати свої знання про інформацію і вплив для того, щоб люди ділилися цим з кимось ще і було якомога більше людей, які знають в який момент треба сказати собі “Стоп! Ану перевірю я інформацію.” Бо парадокс нашого часу в тому, що будь-яка інформація знаходиться за кілька секунд. Не треба їхати в бібліотеку, не треба сидіти три дні над підшивками старих газет.

Здебільшого, вся інформація просто “клік!” і цей “клік” ніхто не робить. Перевіряється інформація зрозуміло як. Це має бути інформація з різних джерел і ці джерела мають бути різного походження. Тобто якщо ви знайшли слово в слово один і той самий текст на трьох сайтах, то це швидше за все говорить якраз не на його користь. Бо фейкові новини копіюються слово в слово через те, що вони не мають підтвердження і немає додаткових джерел для журналіста, аби він написав власний текст, складніший і так далі. І друге – дуже бажано володіти англійською мовою. Бо на нашому просторі 90% фейків, які я зустрічаю, вони всі існують власне російською мовою і створені російською мовою. І в кращому випадку перекладені з російської, а найчастіше навіть ні.

І все це легко перевіряється, як тільки ти знаходиш джерело англійською мовою чи просто вводиш запит англійською мовою і бачиш, що джерела не існує. 

Але якщо у вас є звичка перевіряти інформацію, якщо у вас є звичка шукати її англійською мовою, то ви так чи інакше будете збагачувати своє уявлення про світ, будете більше знати.

Якщо ви не лінуєтесь, прочитавши про якусь там шокуючу історичну подію, знайти її в першоджерелі і побачити, що так, а що ні. Бо мова йде не лише за  фейк чи пропаганду. Мова може йти про те, що хтось вам подав своє бачення. Воно не відповідає дійсності. Це людина так уявляє світ, так бачить і так сприймає свою оцінку. А ви позбавляєте можливості себе зробити власну оцінку, спираючись на першоджерело.

Журналіст, письменник, продюсер Ілларіон Павлюк.

Ілларіон Павлюк

Більше відео дивись тут!