Кенгірське повстання. Початок

66 років тому, 16 травня 1954 року, почалося Кенгірське повстання – протест ув’язнених у Степовому таборі проти свавілля радянської влади, зокрема нелюдського ставлення до політв’язнів. 46% арештантів Степлагу були українцями (більшість – члени ОУН та бійці УПА).

Шістдесят політичних в’язнів у табірному відділенні Кенгір на чолі з членом волинської ОУН Віталієм Скіруком започаткували цілий ланцюжок подій. Приводом стали дії охорони: один із конвоїрів випустив автоматну чергу по колоні за привітання ув’язненими один одного з Великоднем. 13 осіб вбили відразу, ще 33 поранили. Це був не єдиний випадок самовільних розстрілів у таборі.

Завдяки високій самоорганізації повстанці утримували владу протягом сорока двох днів, допоки для придушення протесту не були застосовані зброя і танки. Важливо, що саме дії політв’язнів стали каталізатором “відлиги”, яка призвела до неминучого розпаду машини терору СРСР. Масові повстання у таборах поставили під сумнів здатність влади контролювати все і всюди та спричинили зміни в політичному житті.

Олександр Солженіцин у книжці «Архипелаг ГУЛАГ» згадував про настрої українських націоналістів, що визначали політичну та ідейну спрямованість переважної більшості повсталих. Як і характер Кенгірського повстання.

«Не знаю, де і як, а в нас усе почалося з приїздом Дубівського етапу — західних українців, ОУНівців…. Та вони й зрушили цього воза. Дубівський етап заразив нас бацилою бунту. Молоді сильні хлопці, взяті прямо з партизанської стежки, роззирнулися довкола, жахнулися нашого рабства, — і потяглися до ножів».

Борець за незалежну Україну Михайло Сорока в першу ніч повстання написав своєрідний гімн «У гарячих степах Казахстану сколихнулися спецлагеря». Саме його виконували під час поховання перших жертв:

Тим, що впали за волю,
Ми клянемось сьогодні,
Що не будем, не будем рабами, —
Боротьбу доведем до кінця!

Поширюй допис, аби більше людей дізналося про незламних українців!

#пишаюся_українцями

Віддаєш перевагу відео? Тисни сюди та дивись найкращі відеоматеріали з наших заходів 🙂

Освітня асамблея є також і в Telegram. Підпишись на канал!

Кенгірське повстання