Фейкові новини: розпізнати та не піддатися

Фейкові новини. Як розпізнати та не піддатися

Автор: Яна Ярмак

Наша вже постійна рубрика “Інформаційна безпека”. Сьогодні поговоримо про фейкові новини 🙂

Фейкові новини поширюються у шість разів швидше за правду.

Уся справа у прихованому змісті, який вкладають його творці.

Три ефекти, які змушують людей більше вірити фейкам:

 • Ілюзія правди (або ефект повторення).
  Ти сприймаєш інформацію, яку вже побачив або почув, за правду. Біда в тому, що чим більше ти чуєш інформацію, тим більше віриш у неї. Простий приклад: необхідно обрати ліки проти кашлю. Погляд зупиниться на тих ліках, про які ти раніше чув, хоча їхня дія – невідома. 
  Чим більше інформаційного шуму створюється, тим вища ймовірність, що люди повірять поширеній новині. Найчастіше цей ефект використовують для політичної пропаганди в рекламі та медіа. 
 • Ефект “бульбашка фільтрів”.
  Відкрив інтернет-активіст Ілай Палайзер. Стверджується, що Google і Facebook самі обирають інформацію для споживачів, яка заснована на їх вподобаннях, а інформація, протилежна поглядам людини, – зникає. Таким чином утворюється певний інформаційний вакуум, в якому недоречна інформація приховується з твоєї стрічки. Це означає, що коли в цю бульбашку потрапляє фейк, то інформаційний простір розриватиме від неправди. І тому, завдяки ефекту повторення, ти в неї повіриш.
 • Ефект хибної інформації.
  Відповідає за формування фальшивої пам’яті та нагадує “зіпсований телефон”. Це стається тоді, коли людина намагається пригадати правдиву інформацію, але доповнює його неправильними деталями з іншої події. У мозку все з часом переплутується. Деталі мають здатність губитися або заміщуватись іншими. До речі, так і створюються фейки. Тож будь обережним і точно перевіряй прочитану інформацію, перш ніж розпустити чутку.

А щоб не помилитися і напевне виявити фейкові новини – зроби трьохетапну перевірку:

 1.  Перевір інтернет-адресу.
  Фейкові новини часто розповсюджують маленькі інтернет-ресурси, за якими стоять невідомі. Якщо ти натрапляєш на новину з сумнівного сайту і готовий у неї повірити, – почни з перевірки назви та адреси ресурсу. Уважно погортай сайт та ознайомся зі змістом. Також можна перевірити, наскільки велике медіа. Наприклад, через рейтинг, який складає сайт Bigmir.
  За допомогою цих ресурсів можна перевірити власника домену. Скопіюй адресу сайту, встав її у відповідне вікно та отримай інформацію у вигляді таблиці. Подивись, де був зареєстрований сайт, коли, ким і навіть де куплений.
  http://who.is
  https://whois.domaintools.com
  https://whois.net
  Але пам’ятай: той, хто свідомо має намір шкодити, завжди приховає інформацію (це спрацює часто, але все-таки не завжди).
 2. Дізнайся, як давно працює сайт. 
  З точки зору якості контенту краще, якщо медіа працює багато років, а не кілька місяців. Цю інформацію можна знайти під час перевірки домену на сайтах, зазначених у попередньому пункті.
 3. Дізнайся більше про власників сайту.
  У розділі “Про нас” написано багато цікавого, тож не лінуйся і проаналізуй. Краще, якщо там є відомості про засновників, працівників сайту, теми видання.

Ці три прості кроки врятують від поширення неправдивої інформації, за яку тобі потім доведеться червоніти перед друзями, колегами, знайомими.

Візьми паузу – перевір фейк!

Хочеш ще більше цікавої інформації?

Шукай нові статті у Бібліотеці або не пропусти цікаві заходи!