Хрестище. Перший промисловий ядерний вибух в Україні

9 липня 1972 року за 3 км від села Хрестище Харківської області проведено перший промисловий ядерний вибух в Україні та Європі.

У 1968 році неподалік від населеного пункту було виявлено газоконденсатне родовище (300 мільярдів кубометрів природного газу). Більшість свердловин працювали в умовах аномального тиску. Незабаром на одній із них почалася пожежа через фонтанування речовини. Побороти вогонь не вдавалося майже рік. Радянська влада не змогла придумати нічого кращого, як ліквідувати аварійну свердловину за допомогою підземного ядерного вибуху.

Перший промисловий ядерний вибух в Україні відбувався в умовах суворої секретності та мав кодову назву “Факел”. Постанову про його проведення підписали особисто Леонід Брежнєв і Олексій Косигін. Охорону території поблизу родовища здійснювали війська КДБ і МВС СРСР з Москви. Учасники експерименту дали підписку про нерозголошення на 15 років.

Підготовка тривала 4 місяці. Спецзаряд (ядерний вибуховий пристрій) помістили у пробурену свердловину завдовжки 2400 метрів. Перед вибухом місцевих жителів вивезли на 7 км.
Проте щось пішло не так: через 20 секунд з моменту вибуху зі свердловини вирвався потужний газовий фонтан у суміші з породою. Через хвилину утворилася характерна для ядерного вибуху грибоподібна хмара.

Експеримент не вдався. Вражає те, що менш ніж за годину місцевих жителів повернули до домівок. Вище партійне керівництво не сказало про отруєну воду у колодязях, овочі на городах та опромінену худобу. Подія спричинила масові онкозахворювання серед жителів найближчих сіл. За 30 років приблизно 1500 людей померло від раку.

Факел через кілька місяців загасила “бригада смертників” (у процесі гасіння пожежі загинуло 11 ліквідаторів).

Ядерний вибух в Україні

Віддаєш перевагу відео? Тисни сюди та дивись найкращі відеоматеріали з наших заходів.

Освітня асамблея є також і в Telegram. Підпишись на канал!