Іван Чмола. День народження відомого українського військового

27 червня 1941 року, співробітниками НКВС, був розстріляний Іван Чмола – видатний український військовий, педагог, громадський діяч, один з основоположників Пласту та стрілецького руху, старшина Легіону УСС, організатор і полковник Січових Стрільців у Києві. З 1919 року – командант куреня, а потім коша Січових Стрільців.

В університетські роки ініціював та почав реалізовувати ідею української скаутської організації, основним завданням якої було військове виховання і вишкіл молоді для майбутньої боротьби за самостійну Україну. Згодом його гурток став одним із трьох, з яких почалось створення Пласту.

У 1914 році Іван Чмола обраний головою львівської стрілецької організації. Коли Австрія оголосила війну Сербії, організував першу бойову сотню Українських Січових Стрільців. Під його командуванням сотня взяла участь у боях під Лісовиками та Семиківці.

Після років, проведених у російських концентраційних таборах, утікає і повертається до України.

У 1917 році Україною поширилася відозва «Тимчасової Головної Ради Галицьких, Буковинських і Угорських Українців», що закликала добровольців стати у ряди військової формації «Галицько-Буковинський Курінь Січових Стрільців». Відозву підписали у тому числі Іван Чмола та Євген Коновалець. Згодом Чмола командував другою сотнею цього куреня.

Після ще кількох років безупинної боротьби за свободу українського народу, наприкінці 1919 року групу Січових Стрільців було демобілізовано. Іван разом зі штабом групи відійшов на захід, де їх інтегрували поляки. Так 1920-1921 роки Чмола перебував у польському полоні, згодом подорожував Європою. Повернувшись до Галичини, працював вчителем історії, географії та фізкультури у гімназії «Рідної школи» в м. Яворів.

Після поразки Визвольних Змагань 1914-21 років, Чмола обрав собі новий шлях боротьби – через плекання нової генерації українців, фізично і морально готових до нових звершень та перемог. Тому колишній сотник Січових Стрільців з головою поринув у розбудову Українського Пластового Уладу.

Після ліквідації польською владою Пласту в Галичині, Івана знову ув’язнюють на 20 місяців, із забороною вчителювати у Яворові після звільнення.

Останні роки життя Іван Чмола провів у чи не постійних ув’язненнях спершу польською, згодом радянською владою. Його ім’я записано у списку страчених у Дрогобицькій тюрмі.

Хочеш знати більше про видатних українців? Підпишися на Пишаюся українцями!

Іван Чмола

Віддаєш перевагу відео? Тисни сюди та дивись найкращі відеоматеріали з наших заходів.

Освітня асамблея є також і в Telegram. Підпишись на канал!