Як українці Одесу відстояли

Шість років тому, 2 травня 2014 року, українці відстояли Одесу і дали зрозуміти ворогам: “русской весны” тут не буде! Освітня асамблея пропонує згадати події того дня.

Напередодні протистоянь в Одесі пройшла демонстрація проросійських сил. Серед тисячі осіб були представники Комуністичної партії, організації “Боротьба”, анархісти, яких ідеологічно та фінансово підтримувала Росія.

На 2 травня було заплановано футбольний матч між одеським “Чорноморцем” та харківським “Металістом”. Футбольні фанати та патріотично налаштовані громадяни проводили у центрі міста потужну ходу “За єдність України”. Практично на самому початку маршу озброєні битами, палицями та щитами прихильники РФ напали на учасників маршу. Для позначення “свій-чужий” антиукраїнські сили використовували георгіївську стрічку та червоні пов’язки.

Кордон міліції, що була, скоріше, на боці сепаратистів, не зупинив протистояння: у хід пішли світлошумові гранати, каміння та коктейлі Молотова. Атака бойовиків не увінчалася успіхом, тому вони застосували вогнепальну зброю проти учасників ходи. Першим загиблим у боях за українську Одесу став одеський активіст Євромайдану Андрій Бірюков. Патріот був убитий кульовим пораненням у груди. Ще однією жертвою проросійських фанатиків у центрі міста став Ігор Іванов, який помер того ж дня від великої втрати крові.

У центрі Одеси антимайданівці зазнали поразки та відступили до свого табору на Куликове поле. Учасники проукраїнської ходи спалили ворожі намети. Прихильники русского міра забарикадувалися у Будинку профспілок, де через пожежу загинули 48 людей: 41 проросійських прихильників, 6 українських активістів та працівниця Будинку профспілок. Російська пропаганда досі запевняє всіх, що у підпалі приміщення під час “вогняної дуелі” коктейлями Молотова винні українські патріоти. Численні відеоматеріали та розслідування доводять дещо інше: джерела вогню у кількох місцях будівлі з’явилися саме всередині Будинку профспілок. Попри ворожу прицільну стрільбу з вогнепальної зброї, активісти та фанати рятували забарикадованих людей через вікна.

Українці змогли придушити виступ проросійських сил та довели, що Одеса — українське місто.
Так, ціна збереження єдності України виявилася високою. Але, з досвіду подій у Криму та на Донбасі, вона могла бути ще вищою.

У розділі Бібліотека ти знайдеш конспекти лекцій та цікаві статті.

Віддаєш перевагу відео? Тисни сюди та дивись найкращі відеоматеріали з наших заходів 🙂

Освітня асамблея є також і в Telegram. Підпишись на канал!

2 травня