Пандемія чи епідемія: у чому різниця?

11 березня ВООЗ (Всесвітня організація охорони здоров’я) оголосила про пандемію COVID-19. А вже через два дні в Україні стартував черговий раунд розгону паніки і ЗРАДИ!

Давайте розберемося, що таке пандемія і чим коронавірус заслужив цей “почесний” статус.

Для розуміння почати варто з більш ранньої стадії розповсюдження інфекційних хвороб – епідемії. Епідемія – це швидке поширення хвороби на велику кількість людей в певному регіоні за короткий проміжок часу. Наприклад, розповсюдження інфекції менінгококу, що перевищує 15 випадків на 100 000 людей протягом двох тижнів поспіль, вважається епідемією.

За визначенням ВООЗ, пандемія – це епідемія, що поширюється в масштабах, які перетинають міжнародні кордони і, здебільшого, вражає велику кількість людей. Цей термін стосується лише нових інфекційних захворювань (H1N1 -2009 рік, COVID-19) і не застосовується до спалахів сезонних рецидивів грипу та ГРВІ. Хвороба не є пандемією лише тому, що вона широко поширена або вбиває багато людей. Наприклад, рак є причиною багатьох смертей, але не вважається пандемією, оскільки захворювання не є інфекційним або заразним. Ще характерним для пандемії вважається відсутність колективного імунітету та ефективних способів профілактики і лікування.

Коронавірусна хвороба 2019 передається від людини до людини повітряно-крапельним шляхом. Одразу варто зазначити, що цей механізм передачі у COVID-19 більш в‘ялий, ніж у грипу. Передачі сприяє тісний контакт на відстані 1-2 метрів з носієм вірусу. Найбільшу небезпеку вона становить для осіб літнього віку і людей з ослабленим імунітетом. Для профілактики варто дотримуватись звичайних правил особистої та колективної гігієни.

Визначити чи людина інфікована можуть лише фахівці з медичних служб при проведенні відповідних заходів, а не користувачі соцмереж чи коментатори новин.

Для коронавірусної хвороби можуть бути характерні підвищення температури, головний біль, кашель, лихоманка, риніт. Але це не є обов’язковою ознакою того, що ви захворіли коронавірусом.

І наостанок пам’ятай: найпотужнішим та наймогутнішим союзником будь-якої епідемії є ПАНІКА. Бо паніка викликає стрес, а він послаблює імунітет 🙂

P.S. ВІЛ/СНІД теж має статус пандемії з 1981 року і дотепер. Але це ні у кого паніки чомусь не викликає.

Якщо хочеш підтримати притомних людей, які не ведуться на паніку – пошир цей допис в соціальних мережах 🙂