Освіта та релігія. Законодавство та реалії України | Дар’я Писаренко, Денис Назаренко

2 червня 2015 р. ЗУ “Про освіту”, прийнятий лише у першому читанні:

ст.6: “Основними принципами освіти в Україні є:…

  • незалежність освіти від політичних партій, громадських та релігійних організацій (крім навчальних закладів, заснованих релігійними організаціями); крім випадків, визначених цим законом;
  • науковий, а також світський характер освіти (крім навчальних закладів, заснованих релігійними організаціями)”.
ст. 31: “…
2. Приватні заклади освіти, заклади релігійної освіти, а також заклади освіти, засновані релігійними організаціями, мають право визначати релігійну спрямованість власної освітньої діяльності
4. Керівництву закладів освіти, … забороняється залучати здобувачів освіти до участі в релігійних заходах (крім закладів освіти, визначених у частині другій цієї статті) і політичних акціях.
5. Керівництву закладів освіти, … забороняється залучати працівників закладів освіти до участі в релігійних заходах (крім закладів освіти, визначених у частині другій цієї статті) і політичних акціях.
6. Здобувачі освіти не можуть бути обмежені у праві на здобуття освіти за їх належність чи неналежність до релігійних організацій (крім закладів освіти, визначених у частині другій цієї статті), …”
при цьому в статті 54 вказано:
  •  “Права та обов’язки педагогічних, науково-педагогічних і наукових працівників … Виховувати здобувачів освіти в дусі взаєморозуміння, миру, злагоди між усіма народами, етнічними, національними, релігійними групами…”
2014-2015 рр. – предмети духовно-морального спрямування (наприклад “Основи християнської етики”, “Християнська етика в українській культурі”, “Людина та історія християнської етики”) викладалися у 5525 школах (559 578 дітей) України, у 2013-2014 рр. – у 5067 закладах (552 172 дитини).
ЗУ “Про дошкільну освіту”:
  • ч.6 ст. 11: “У дошкільних навчальних закладах допускається діяльність релігійних організацій за умови, що вони є засновниками такого дошкільного навчального закладу”.
Конституція України, ст. 35:
  • “… Церква і релігійні організації в Україні відокремлені від держави, а школа – від церкви…”
Щодо невідповідності законопроекту конституції надсилалися запити до ВНЗ. КНУ ім. Т.Шевченка та НаУКМА не відповіли, ЛНУ ім. І.Франка відповів що закон хороший. Лише Харківська юридична академія вказала на невідповідність закону Конституції.
Надсилалися також запити до омбудсмена, що лише прийняла законопроект до уваги, оскільки він ще не прийнятий і поки що елементарно нема що оскаржувати.
Чому такі поправки були допущені:
  • церква хоче долучитися до бюджету (для заснування шкіл);
  • церква матиме можливість впливати на політику (через вплив на учнів).
Презумпція згоди щодо викладання предметів морально-духовного спрямування: дитина не вивчатиме такий предмет лише якщо батьки напишуть відповідну заяву, при цьому такий предмет часто ставлять в середині дня, а не першим чи останнім уроком, як мало б бути.
Приклад навчальної програми з дисципліни “Основи християнської етики”:
  • “Педагогічні принципи виховання: Принцип теоцентризму означає, що джерелом духовно-моральних цінностей є Бог…”
  • “Тема 28-29. Проблеми та загрози сучасної сім’ї. Занепад духовності та моралі, подружня невірність, розлучення, аборти…. Загроза одностатевого співжиття”.
Як католицька церква повернулась у систему освіти Італії:
після об’єднання Італії Папа був позбавлений світської влади. У 1929 р. Перед виборами до парламенту Італії Б.Муссоліні підписав угоду з Папою щодо підтримки церкви партії Муссоліні в обмін на компенсацію за забрані в церкви землі. За Латеранською угодою Ватикан отримав юридичний статус і був допущений до шкіл, а католицизм стає єдиною релігією Італії.
За опитуваннями найбільш релігійними є саме failed states (наприклад Гаїті).
Так само більш релігійними є колись “принижені” нації, адже саме церква зберегла національну ідентичність, культуру.
Церква в Україні не платить податок на нерухомість та дохід.
Релігійні школи мають право видавати атестати державного зразка.
Проте бувають і позитивні випадки впливу церкви на суспільство. Так наприклад в Бразилії був прийнятий закон про трансплантацію органів померлих донорів саме завдяки активній підтримці всіх конфесій.
Конспект підготувала Габріела Діас.