Освіторія – громадська організація, яка займається розвитком освіти в Україні, створенням нових освітніх програм для школярів. Основна ціль – вивести українську освіту на міжнародний рівень, зробити навчання на найвищому рівні доступним.
Перший проект Освіторії – Новопечерська школа
Вперше Освіторія гучно заявила про себе завдяки успішному проекту модернізації Новопечерської школи в Києві у 2009 році. Одна з компаній будувала Новопечерські Липки, і, серед інших будівель, потрібна була школа. Директор маркетингового відділу Зоя Литвин працювала над аналізом потреб споживачів. Вона і побудувала новітню школу за канадською системою освіти. На той час в Україні дійсно класні школи були тільки авторські. А завданням майбутньої Освіторії була побудова системи, яку б можливо було адаптувати та поширити на велику кількість шкіл. У нових школах дітям дають знання, які знадобляться в житті. Навчають не зубрити підручники, а аналізувати інформацію, розуміти матеріал та більше працювати над собою.
Новопечерська школа показала, що в Україні можна і потрібно навчатися по-іншому. Після цього розпочався розвиток Освіторії, усе більша кількість людей загорілась ідеєю нової освіти.
Мета та цінності Освіторії
Після успіху з Новопечерською школою Освіторія почала набирати обертів. У 21 столітті освіта повинна змінюватись, адаптуватись до нових цінностей та потреб світу. Зараз зростає цінність творчого підходу у вирішенні проблем, гнучкості, ініціативності, медіаграмотності та критичного мислення. Саме цьому Освіторія і навчає учнів і вчителів. І якщо у світі вже давно використовують інтерактивні підходи, то в Україні через брак коштів інноваційні підходи в навчанні малопоширені. Змінити це в кожній школі і покликана Освіторія. Школа має розкривати потенціал дитини, давати простір для творчості та якісну громадянську освіту. Адже саме з шкільного віку формуються цінності людини.
Також одним з найважливіших напрямків є розвиток вчителів, майбутніх агентів змін у своїх школах. Вчителі отримали можливість проходити стажування, курси, навчатись новим методам, підходам в навчанні. Зокрема, велика увага приділяється розвитку сучасних технологій – набуття навичок в сфері IT, робота з комп’ютерами та іншими гаджетами, онлайн-навчання.
Премія для вчителів в Україні
Для мотивації та розвитку вчителів Освіторія запровадила вчительську премію Global Teacher Prize Ukraine. Премія щороку із 2017 відзначає досягнення вчителів для своїх учнів та для суспільства. Участь може взяти будь-який вчитель.
Критерії відбору:
- використання сучасних методик;
- популяризація професії учителя;
- внесок в майбутнє України;
- праця над досягненнями учнів навіть поза межами класу.
Переможець отримує грошову винагороду та навчання в школі в Лондоні. Премія важлива для України, адже звертає увагу на професію вчителя. Важливість цієї професії тепер визнана на найвищому рівні. Дізнатися більше або взяти участь можна на сайті.
Проекти Освіторії
Курс “Бери й роби”
Вчителям також потрібно вчитися. Нові ідеї, методики для зацікавлення учнів не з’являються самі собою. А в наш час зацікавити дітей все важче. Освіторія розробила курс, де можна черпати ідеї для цікавих уроків. ”Бери і роби” – курс із практичними інструментами від фахівців.
Щоб зробити уроки цікавими та інтерактивними, вчителям пропонують такі лекції:
- Настільні ігри. Навчання, засноване на грі;
- Стратегії оцінювання;
- Комікси;
- Трикутник Волта Діснея. Артбук як спосіб організації інформації;
- Квести на уроках.
Уроки можна переглянути на сайті Освіторії.
iLearn – платформа підготовки до ЗНО
Освіта, доступна для кожної дитини, – один із пріоритетних напрямків діяльності Освіторії. Проект iLearn – безкоштовна платформа для підготовки до ЗНО. Тут учень знайде вебінари, онлайн-курси та тести з необхідних для складання ЗНО дисциплін. Процес навчання – гейміфікований та цікавий. Дитина при реєстрації створює власного віртуального героя, і за проходження уроків та тестів може його покращувати. Спочатку це були просто уроки по скайпу для учнів інтернату в Чернігівській області. Після успішного навчання дітей Освіторія створила безкоштовний сайт. Щоб розпочати навчання, треба зареєструватися.
Як Освіторія заохочує учнів
Кожна дитина – особлива і унікальна. Важливо розвивати здібності вже з раннього віку. Альтернативна освіта, здобуття самостійності і розвиток талантів – все це діти отримують у новій школі.
Наймасштабніші проекти для школярів від Освіторії:
- Стипендіальна програма для заохочення найкращих дітей, які хочуть здобувати реальні навички, але не мають можливості.
- Програма розвитку молоді: спільно з компанією Coca-Cola Освіторія підтримує дітей зі шкіл-інтернатів. Дітям допомагають обрати професію мрії, проводять мотиваційні тренінги, відкривають комп’ютерні класи.
- Літній табір VOLT CAMP для учнів 8-10 класів, сильних в фізиці, астрономії, хімії та біології. Майбутні вчені в колі однодумців проводять експерименти, прокачують вміння, слухають експертів та створюють свої проекти та стартапи. Крім того, ходять в гори та проводять вечори біля багаття. Участь безкоштовна, але треба пройти відбір на сайті.
Трансформування системи освіти в України
Експерти Освіторії беруть участь в створенні Нової української школи(НУШ). Це реформа Міністерства освіти та науки. Програма розрахована на багато років, і в результаті буде створена школа, де учні здобуватимуть знання, потрібні в житті. Замість зубріння, учні отримуватимуть компетенції – суміш умінь, навичок, поглядів та цінностей.
Список компетентностей для дітей вже закріплений законом “Про освіту”. Серед них такі:
- Вільне володіння державною мовою;
- Інноваційний підхід;
- Екологічна компетентність;
- Фінансова грамотність;
- Громадянські компетентності.
У Новій українській школі вчитель може більше експериментувати, вибирати навчальні матеріали та постійно розвиватися. У цій системі школа та батьки стають партнерами та співпрацюють.
Стежити за реформами ти можеш на сайті.
Освіторія – цікавий проект для учнів та вчителів. Освіту потрібно змінювати, реформувати. Організація робить це для українських шкіл. Учителі розвиваються з допомогою курсів, змінюють підходи у викладанні. Корисно це для школярів на уроках, бо інтерактивне навчання, корисні навички для життя краще за зубріння.
Освіторія чи Освітня асамблея?
З’являється все більше організацій, що займаються неформальною освітою. Важливо зрозуміти, що саме ти шукаєш.
Освіторія | Освітня асамблея | |
Аудиторія | Школярі, вчителі та їхні батьки | Люди будь-якого віку, зацікавлені неформальною освітою, переважно молодь від 20 років |
Формат навчання | Новітня школа для дітей | Освітній простір для всіх охочих розвиватися |
Місцезнаходження | м. Київ, вул. Московська, 2 | Київ – вул. І. Мазепи, 3-Б, а також осередки у Львові, Луцьку та Чернігові |
Проекти | Навчальні платформи та курси для школярів та вчителів, стипендіальні проекти, нагородження найкращих вчителів. Детальніше. | Лекції в освітньому просторі з саморозвитку, історії, журналістики, копірайтингу, психології, науки. Практичні тренінги та майстер-класи. Детальніше |
Фінансування | Кошти за навчання в школі, спонсори | Благодійні внески. |
Плата за участь на заході | Залежно від проекту, уроки на платформах – безкоштовно | Участь безкоштовна, можна лишити благодійний внесок за бажання |