Небезпечні секрети Донбасу / Михайло Басараб

Нинішня ситуація стосовно окупованих територій:

  • Під час розгляду законопроекту про окуповані території на засідання комітету прийшло багато зацікавлених осіб, в т.ч. представників ГО, які вважають, що законопроект має охороняти права громадян, проживаючих на окупованих територіях; їх турбує, що російські ліберальні медіаособистості будуть позбавлені права відвідування окупованих територій;
  • На круглому столі по реінтеграції окупованих територій виступав Тука, що наголошував на тому, що основними винуватцями війни є Плотницький та Захарченко.

Як ми потрапили в цю ситуацію?

Слід прослідкувати логіку подій, звернути увагу на Мінські домовленості. Прочитавши уважно їх текст, можна дійти таких висновків:

  • Чітко розділені кордони Криму та Донбасу;
  • Тобто Крим визнають територією РФ, а територію Донбасу розглядають під впливом внутрішнього конфлікту;
  • Виконання повного алгоритму МД приведе до вибуху на всій території України.

Піти на виконання цих домовленостей буде державною зрадою. Росія чітко знала, що прописує у ньому, а Захід погодився б і на більш жорсткі умови, для того, щоб бути причетними до урегулювання конфлікту. Ще одним наслідком реінтеграції  даних територій будуть довибори до ВР і ми розуміємо, хто після цих виборів прийде.

Планами Путіна є не стільки Україна, а весь континент, або хоча б вся Європа. А Україна мала б стати трампліном для реалізації цих планів.

Соціологічні дослідження підтверджують, що українці не сприймають і не підтримують умов МД. Очевидно, що за таких умов різкі спроби це здійснити приведуть до значного суспільного спротиву.

Визнають , що МД це не варіант, але при цьому ситуацію поставили на «стоп».

При збереженні нинішнього статусу у суспільстві зростатиме апатія та роздратування, зростатимуть еміграційні настрої.

Крім того така ситуація невизначеності сприяє виникненню певних розмов та провокацій, суспільство починає звикати та толерувати ситуацію постійного зла.

Неможливість виконання МД сприяє виникненню великої кількості «альтернативних планів» встановлення миру. Всі вони хибують в таких місцях: неможливі ухвали ОБСЄ та радбезу ООН без згоди Росії; для того, щоб миротворча місія була успішною їх чисельність має складати 40 тис. осіб, тобто є нереалістичною.

Для того, щоб виправити дану ситуацію була винесена пропозиція назвати все своїми іменами. Була винесена ініціатива про внесення такого законопроекту для того, щоб : документально визнати агресію Росії на окупованих територіях; він повинен встановити дату (єдину!) початку окупації; спеціальний адміністративний режим  на де окупованих територіях, що мають відповідати за конституційний лад. Проте цей законопроект торпедується деякими активістами , бо він «не в достатній мірі дбає про права людей на окупованій території».